Yiwu Guafengzhai

Dátum pridania: Február 11, 2011

刮风寨 Yiwu Guafengzhai

Guafengzhai je názov horskej dediny v oblasti Yiwu. Pu-erh čaje sa zvyčajne pomenúvajú podľa miesta, kde rastú. V skutočnosti Guafengzhai ‘gushu’ Pu-erh nerastie v tejto dedine, ale v horách Chawangshu. Toto pohorie je vzdialené asi na 5 hodín chôdze od tejto dediny. Všetky tu rastúce čajovníky, stromy, sú vekom staršie ako 100 rokov.

Podľa histórie Yiwu sa datuje, že obyvatelia tohto regiónu Mansa pestovali a spracovávali čaj už za dynastie Tang pred 1300 rokmi. Okolo roku 1800, za dynastie Qing sa čaj z týchto hôr posielal do Pekingu samotného cisárovi.

Dávny predkovia obyvateľov Mansa vyrábali Pu-erh až štyridsiatich rokov bývalého storočia. Spracovanie Pu-erhu pozastavila druhá svetová vojna. Po vojne, táto oblasť bola vyhlasená za prírodnú rezerváciu. Táto oblasť bola uzavretá, vysťahovaná a až do 80 tych rokov neobývaná  pokiaľ vláda nenasťahovala do oblasti Guafengzhai menšinu Yao.

Menšina Yao nemala žiadne skúsenosti s pestovaním a spracovaním čaju. V minulosti etnikum Yao sa zaoberalo iba lovom lesnej zvery. Náhodou, pri jednom z ich lovov naďabili na oblasť lesa, kde rástli ‘gushu’ stare čajovníky. V tom čase popularita a aj cena čaju  Pu-erh vo svete rástla, a tak Yaovia začali čajové lístky zberať a spracúvať na suché čajové lístky, pripravené k lisovaniu. Takto spracované lístky dopravovali do blízkeho Yiwu a predávali čajovým fabrikám.

Čajové lístky v Guafengzhai neboli zberané okolo 60 rokov, a preto čajovníky voľne rástli bez akéhokoľvek zásahu človeka. Chuť čaju z týchto lístkov je lepšia ako z iných ‘gushu’ čajovníkov. Čajomilci si tento čaj veľmi obľúbili a je považovaný za kráľa čaju Yiwu. Takýto čaj je tiež nazývaný Guoyoulin (Yiwu prírodný, lesný čaj)

 
 

Komentáre (0)

Prepáčte, ale pred zaslaním komentára sa musíte prihlásiť.

Zatiaľ bez komentárov.

 

Staňte sa našim blogerom

Registráciou na našej stránke získavate právo blog-ovať.