What is pu-erh.sk about?

Dátum pridania: Marec 2, 2017

Have you ever been blown away by a single teacup? A cup that you are able to admire a whole day. A cup that is soft once the lips touch it. A cup that gives an amazing tea. A tea that you were sure about that is good but still you were not able to get most of it. The best of it.

 
 

Najnovšie recenzie

GǔShù NàKǎ '15

The 2015 Naka is drinking beautifully now, elegant and refined, aromatic and so delicious. It would be wonderful to taste at 20 years, but its deep and fresh complexity makes it impossible to resist now.

HeKai '13

This Hekai is much like some honeys that, beneath their sweetness, leave a subtle, tasty bitterness in the aftertaste, but just the other way round: a nice but not dominant bitterness gives place to a really honey-like tasting sweetness after swallowing the sip. Deep golden colour, oily texture after a few infusions (I filled up my Zini pot with, say, two third of leaf material). Long lasting and great in terms of constancy: All in all I brewed more than twenty infusions, and maybe I could even have gone further as the taste does, musically speaking, fade away in a very long "decrescendo" only. I passed an excellent moment with that tea!

pu-erh_knife

Best pu knife ever, and I've tried most. My compliments to your smith!

pu-erh_knife

Best pu knife ever, and I've tried most. My compliments to your smith!
 

Posledné novinky

Jesenné, 2013 zbery pu-erh-ov

Moje osobné preferencie tohtoročných troch jesenných pu-erhov sú podľa ich cien. LaoManE je smotánka. Tento pu-erh je podobný v niektorých svojich vlastnostiach čajom z Lao Banzhangu. Je vskutku chutný. Farmár z Naka spracoval po jeho jarnom debute veľmi dobrý jesenný čaj. Môj každodenný pu-erh čajík je aj tak jesenné YiWu, i keď NaKa je čajík pre tie dni, keď mám chuť na niečo výnimočné a LaoManE je skôr pôžitkový mňamkový čajík.

Jarné pu-erhy v predaji

Nové jarné pu-erh čaje sú už v predaji. Ich kvalita je veľmi dobrá. Fotodokumentácia a popisy čajov pridám trocha neskôr, dúfam, že behom pár dní.

Staršie dobrôtky z Tajwanu

Do šhopu pribudli tri dobrôtky z tajwanského skladovania. Príjemné Yiwu 2001 z mierným závanom pivničky a tajwanského skladovania. Koláče boli odbalené z bambusového tongu až na Slovensku a potrebujú troška sa aklimatizovať. Maočha Yiwu 1999 na sklade už nielen na vzorky. Tretia dobrôtka je krémovo-orieškový šhu pu-erh z roku 2000. 

Najnovšie produkty

Vstup do eshopu